Фантастично отворање на сезоната!

ШАМПИОНИ НА ИДНИОТ ГЕНК (BEL), МАЈ 2021 – 1 КОЛО

Сезоната 2021 беше отворена во Генк со огромни терени во категориите ОК Јуниор и ОК.Сите денешни ѕвезди на картингот го покажаа своето присуство на белгиската патека, давајќи поглед на можните идни шампиони во картинг и пошироко!Тоа беше настан на највисоко ниво организиран на патеката Генк, која се наоѓа во регионот на Лимбург, Белгија.Сите врвни тимови и производители беа таму за да се натпреваруваат за првите места, со најдобриот талент на денешниот картинг.И покрај повремените закани од облачното небо, дождот не дојде само за неколку капки, оставајќи постојан сув колосек во текот на целиот настан.По тесно оспорените три дена трки, карираното знаме го најде актуелниот светски шампион Фреди Слејтер победник во ОК Јуниор и перспективниот Рафаел Камара во категоријата ОК

Горе, компактниот вод подготвен за стартот на ОК Јуниор предводен од Фреди Слејтер (127) придружуван од Алекс Пауел (26) по исцрпувачките квалификациски жештини за да ги намали 90-те учесници на 36 финалисти.Десно, тркачкиот подиум ОК Сениор со Рафаел Камара на највисокото скалило;стартуваше од вториот ред од финалето, но веќе го презеде водството во првиот круг, го задржа до крајот на 20-те круга.Нему му се придружува Џозеф Турни, кој е добар во тоа да се држи во пресрет на лидерите за потоа да го добие почесното место на Туука Тапонен
Слики The RaceBox / LRN Photo / RGMMC – FG

Во Генк конечно стартува второто издание на Шампионите на иднината, по неизвесноста на стартот на натпреварувачката сезона поради пандемијата.Шампионатот им претходи на трките на Европскиот шампионат во картинг Фиа за да им даде можност на возачите и тимовите да ги тестираат своите возила и патеката, но која се стреми да стане шампионат сам по себе нудејќи им на учесниците уникатен и иновативен формат

ОК ЈУНИОР

Во 3-те групи на ОК Јуниор, Јулиус Динесен (КСМ Рејсинг Тим) изненади како прв на врвот на времето пред Алекс Пауел (КР Моторспорт) и Харли Кибл (Тони Карт Рејсинг Тим).Матео Де Пало (КР Моторспорт) беше на врвот на втората група пред Вилијам Мекинтајр (Бирел Арт Рејсинг) и Кин Накамура Берта (Форца Рејсинг), но не успеа да го подобри лидерот во првата група, заостана веднаш зад третото, шестото и деветтото место. .Киано Блум (TB Racing Team) во третата група импресионираше со извонредно време на круг за пол пред Лукас Флукса (Kidix SRL) и Сони Смит (Форца Рејсинг) додека го подобри вкупното време за 4 стотинки и го освои целокупниот пол. позиција.Макинтаер, Де пало, Кибл, Смит, Флукса, Ал Дахери (Паролин Моторспорт), Блум, Накамура-Берта и Динесен сите постигнаа победи во многу спорните квалификациски натпревари, покажувајќи го веќе бројот на потенцијални победници во категоријата.Смит заврши на врвот со пол-позицијата за пред-финалето, пред Динесен и Блум.

Неделата беше промена на сцената, уште повеќе за Јуниорите, со одличното враќање од Слејтер со 8 позиции во префиналето за да се дојде до врвот, пред Пауел и Блум. и Слејтер, но јуниорскиот светски шампион Фреди Слејтер брзо го презеде водството и никогаш не погледна назад, додека Кибл и Смит го прескокнаа топ-3 победувајќи го Пауел кој не беше во можност да се натпреварува за место на подиумот.

ОК СЕНИОР

Дефинитивно се очекуваше Андреа Кими Антонели (КР Моторспорт) да биде еден од главните конкуренти и тој не разочара!Тој беше првиот што го стави своето име на врвот на листата пред Луиџи Колучио (Kosmic Racing Team) и Тимотеуш Кучарчик (BirelArt Racing), но брзо беше победен за пол од Арвид Линдблад (KR Motorsport), најбрз во втората група.Никола Цолов (ДПК Рејсинг) се најде помеѓу Антонели и Колучо на четвртото место и Рафаел Камара (КР Моторспорт) веднаш зад петтото место.Арвид Линдблад беше речиси незапирлив победувајќи на сите, освен еден натпревар, каде што беше втор, со слично силен Андреа Кими Антонели зад него со третото место, додека Рафаел Камара го зазеде третото место веднаш зад нив на крајот од квалификациските жешти.

Неделното пред-финале забележа мала промена во редот, со Антонели на првото место, но Џо Турни (Тони Карт) направи добар скок на второто место, а Рафаел Камара го комплетираше топ-3, гледајќи доминантниот досега Линдблад падна на четвртото место. почетокот на финалето.Последната трка беше брзо решена штом Рафаел Камара добро ја искористи брзината што ја покажуваше цел викенд, скокајќи до водство и рано се повлече

ИЗВАДОК ИНТЕРВЈУ ЏЕЈМС ГЕИДЕЛ

Џејмс Гејдел, претседателот на RGMMC, е исклучително позитивен за претстојната сезона, особено зголемениот интерес од многу тимови и возачи да се вратат на трките на патеката.„Задоволен сум што гледам како започна годината, тоа е позитивен почеток за картингот воопшто и се радуваме на возбудлива серија, додека секогаш работиме на подобрување.„Шампионите“ го обезбедуваат тој следен среден чекор за да се премости јазот што постои, уште повеќе за тимовите, кои доаѓаат од сериите на мономајкови“.Тоа е многу различно! Шампионите на иднината, со текот на времето, треба да станат самостоен шампионат, но засега дефинитивно се гледа како терен за подготовка за настаните на ФИА“.

Одблиску... ФРЕДИ СЛЕЈТЕР

Актуелниот светски шампион Фреди Слејтер од ОК Јуниор успеа да победи на првата трка од Шампионите на иднината од вкупно 90 пријавени возачи, најдобра на меѓународно ниво, благодарение на посветеноста што ја имаше во подготовката и физички и психички и пред се. , благодарение на напорната професионална работа на неговиот тим.

1) По квалификациите, вашето најдобро време беше 54.212, што беше побрзо од квалификациите;што се случи?

Поради краткото квалификациско возење, не добив шанса да ја покажам мојата вистинска брзина и го погодивме сообраќајот на различни точки.

2) Во пред-финалето стартувавте од деветтата позиција и по само девет круга го презедовте водството;како го направи тоа?

Имав одличен старт одвнатре и знаев дека морам брзо да напредувам во трката пред да се прошири трката.За среќа имавме темпо да се опоравиме.

3) Во финалето бевте во водство во сите 18 круга со голема одлучност, неверојатна победа.На што му должите овој одличен почеток на натпреварувачката сезона?

Работевме напорно на физички и ментален тренинг на почетокот на оваа сезона.Заедно со напорната работа од тимот, комбинацијата ги добива најдобрите резултати.

4) Дали имате стратегија што треба да ја користите за претстојните настани на Шампионите на иднината во 2021 година, за да ја освоите оваа амбициозна титула?

Како што станувам позрел возач, знам дека доследноста е клучна.

Важно е да се вози секој круг исто.Се обидувам да се тркам со брзина и минимален ризик за да обезбедам победнички шампионати.

Групата на ОК Сениор во формација за почеток со Андреа Кими Антонели (233) на пол-позиција, заградена со Арвид Линдбланд (232), Рафаел Камара (228), Луиџи Колучо (211) и Џозеф Турни (247)

на трката, никогаш не гледајќи наназад до карираното знаме.Зад него се водеше долга битка помеѓу бранителот на одбраната Турни и неговиот тимски колега Туука Тапонен (Тони Карт) како направи одлично враќање и успеа да ги надмине завршните фази и да го заземе второто место.Двајцата соиграчи од КР кои доминираа дотогаш, Антонели и Линдблад, паднаа неколку места назад и завршија четврти и петти.

ЦЕНИ И НАГРАДИ

Трофеи во секоја класа за првите 3 возачи кои завршија во финалето во секој настан.

ВОЗАЧ НА ГОДИНАТА

Наградата за возач на годината ќе им биде доделена на најдобрите 3 возачи во секоја класа што се натпреварувале на настаните Шампиони на иднината во 2021 година. 3-те пред-финалиња и 3-те финалиња ќе се пресметаат комбинирано.Возачот со најмногу поени ќе биде награден за возач на годината.