РОК КУП ТАЈЛАНД 2020 година

Акција спакувана

БИРА КАРТ, 2ри -4 НОЕМВРИ КОЛО

По долга пауза, финалето на Купот на Кореја влезе во финалето.Во идеални временски услови, на Била турата учествуваа 52 возачи за да се натпреваруваат со нив и да одредат кој ќе стане шампион на серијата.Овој круг на натпреварување користеше комплетен меѓународен распоред (1.224 метри).Иако владата на Тајланд однапред усвои рестриктивни мерки, поради одложувањето на почетокот на сезоната, оваа серија на игри доби големо учество и поддршка!

Текст и слики Rok Cup Тајланд CVD Sports

На отворањето, групата на Јуниор Рок ГП со Нандавуд Бхиромбакди (107) која ја води трката, за жал и тој и Тери Џејмс О'Конер (121) се повлекуваат во 14. круг, но Бхиромбакди, благодарение на одличните претходни пласмани, го освои Рок купот. Титула Тајланд 2020 година во Јуниор Рок ГП
Final Mini Rok започна спектакуларен, отцепувањето на средината на трката од страна на Џитрануват (99) и Влиген (35) значеше дека меѓу нив беше конечната победа во 2020 година. Во последниот круг, Влиген беше тој што го презеде водството и неговата прва победа во финалната трка на РОК пред Шампионот Џитрануват

МИНИ РОК И РУКИ РОК

Има вкупно 25 возачи кои влегле во класата Mini Rok, а 14 од нив влегле во Rookie Rok (7-10 години), што покажува дека младите возачи се многу заинтересирани за овој спорт!Чанокнан Веератача води во пласманот Аки Џитрануват и Таијо Влиген со тесна разлика (0,074 секунди).Во Rookie Rok, Pojcharaphon Kempetch е најбрзиот играч, рангиран на седмото место во генералниот пласман.

По победата на Хит, Џитрануват беше тој што ја предводеше трката на почетокот на пред-финалето и продолжи да се бори со Веератача до последниот круг.Сепак, Џитрануват победи на прелиминарните натпревари и го освои Светското првенство во Кореја во 2020 година.По овие двајца се водеше возбудлива битка помеѓу Рајан Карети, Влиген, возачките Сирикон Клаевкруа и Натакорн Суксри.Подоцна, Карети беше деградиран поради парична казна за предниот феринг.Кемфеч беше најдобриот играч кој последен пат ја освои титулата дебитант, пред лидерот Џирају Рачатаметакул, кој не успеа да го заврши натпреварот на жештината.

Финалето започна со најдобрите играчи во претфиналето и започна импресивен, а сите покажаа потенцијал за победа.Поделбата на Џитрануват и Влиген во средината на теренот значи дека тие ќе постигнат конечна победа во 2020 година. Во последниот круг, Влиген го презеде водството во победата и го предводеше шампионот Џитрануват на последната трка во Кореја.Зад нив, борбата за третото место беше подеднакво возбудлива, Карети пред Суксри и Клаекруа за да заврши на третото место.Дебитантот Рачатаметакул имаше импресивна сезона, победи, се рангираше на 6-то место во генералниот пласман и го освои шампионатот пред Кемпеч и Пањакорн Амрамрасаме.

ЈУНИОР РОК И РУКИ ЈУНИОР

Во јуниорската класа влезе и возачот на мини автомобил Веератача, кој не го привлече вниманието на луѓето!Како и на квалификациите за Минирок, тој ја зазеде пол-позицијата со иста предност (0,074)!Достигнувањето е извонредно.Зад него се Тери Џејмс О'Конор и Тач Џорнсаи во P2 и P3.Водачот на дебитантскиот јуниорски тим Рачарат Анантхакан ја потврди својата решеност да го освои шампионатот со објавување на најбрзиот круг.

За пред-финалето, О'Конор се рангираше на првото место откако Хит го освоија шампионатот.Тој и лидерот во поредокот Нандхавуд Бхиромбакди играа рамо до рамо.Потребни му се само неколку бодови за да ја освои шампионската титула.Редоследот на првиот ред во натпреварувањето остана непроменет, што значеше дека Бхиромбакди ја освои титулата јуниорско првенство.На третото место, Јорнсаи се уште се натпреварува со жена-возач Ситарвее Лимнантарак за второпласираната серија.Во уште една победа во дебитантската група, Анантхакан исто така постигна доволно поени за да ја освои шампионската титула.Добриот старт на Биромбакди го стави пред Китинут Луеангарунчаи во финалето, кој стартуваше од последната позиција во финалето откако имаше проблеми во квалификациите.Во повеќето игри, овие двајца и О'Конор се на третото место.

Сепак, на неколку круга пред крајот на трката, О'Конор се искачи на второто место и се обиде да дојде до водство.За жал, тој се судри со Биромбакди, поради што двајцата возачи се повлекоа од трката.Ова му овозможи на Луеангарунчаи да дебитира, но набргу по завршувањето на натпреварот, тој беше дисквалификуван од технички причини.На крајот, Норарат Апиварт (Норарат Апиварт) беше прогласен за победник на последното младинско финале во сезоната, пред Џон Рејс (го освои шампионатот П2 во шампионатот) и Веератача.

РОК КУП ТАЈЛАНД 2020 ГОДИНА БЕШЕ ИАКО СИТЕ НЕСИГУРНОСТИ ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА ВОЗБУДЛИВА И ПРЕДИЗВИК ГОДИНА.СЕГА ЌЕ ОДИ ВО ЗИМСКИ ПАУЗ И ЌЕ СЕ ВРАТИ СЛЕДНАТА ГОДИНА И СЕ НАДЕВАМЕ ЌЕ МОЖЕ ПОВТОРНО ДА ГИ ПРЕКРЕМЕ МЕЃУНАРОДНИТЕ ВОЗАЧИ!

Анантакан покажа дека го надмина статусот „дебитант“ со освојувањето на уште една победа и својата титула.Пијават Чаија следеше на второто место, пред Фредерик Ватанапонг Бенет.

ВИСОК РОК / МАЈСТОР/ НОВИЦ

Супакит Џентранун ја зазеде пол-позицијата со 55,263 на час.Во овој распоред на колото, времето на круг е најбрзиот корејски куп досега.На второ место е Карл Ватана Бенет и локалниот картинг ас Јаруте Јонвисат.Во мастер класата (над 32 години) Китипол Прамој создаде импресивни 55.853, што е најбрзо во неговата класа.Прамој е единствениот возач кој има освоено доволно поени за да го освои Мастерсот пред тековната рунда.Пол-позицијата почетник ја презеде Апаспонг Преманонд.

Џентранун продолжи да ги победува Хит и финалињата, следен од Џонвисат и Бенет.Во мастер класата победи Прамоје, но повеќе играчи покажаа темпо што одговараше на постариот ас.На второ место е Јука Коивистоинен.

Преманонд исто така победи во рана игра пред Супакит Абим.

Кога светлата се изгаснаа во финалето, Џентранун не се сомневаше дека некој може да го победи тој ден.Со доминантна победа го освои и првенството на Јужна Кореја за сениори во 2020 година.Зад него, жестоката битка помеѓу Јонвисат, Бенет и Титисорн Јунсуван еволуираше во второпласирана, при што тројцата возачи ја завршија играта по ист редослед.Несомнено е дека Прамој повторно го освои мастер класот пред Коивистоинен и Партомпорн Рахсинго.

Статија создадена во соработка соСписанието Vroom Karting.

Време на објавување: 25 јануари 2021 година